Jdi na obsah Jdi na menu
 


Martin Vrba

24. 4. 2014

Jmenuji se Martin Vrba,

ja.jpgK plastikovému modelářství mě v první třídě přivedl můj tatínek, který už dvacet let nežije. Často si říkávám, jak by se mu líbily mé současné výtvory. Modelářem sice nebyl, ale tehdy mi postavil plastovou loď a později letadlo Lavočkin La-5.  Stavění modelů mě uchvátilo a téměř do osmnácti let jsem se tomuto koníčku pravidelně věnoval. Stavěl jsem výhradně stavebnice letadel. V tomto věku však přišly i jiné zájmy a tak jsem na nějaký čas s lepením přestal a vrátil se asi v pětadvaceti letech a to ke stavebnicím závodních aut a formulí. Také jsem postavil jednu dřevěnou loď od firmy IGRA, kde jsem si vyzkoušel úplně jiný druh prací.

 Vzestup mého modelářství přišel v roce 2007, kdy jsem se registroval na diskuzním fóru www.modelforum.cz . Zde jsem poznal mnoho skvělých lidí, od kterých jsem se naučil spoustu technik a dovedností. Prezentuji tam své stavby stále - pod přezdívkou „firestarter“ - zejména v sekci Auto - moto / Kamiony a těžká technika.

 Od mala jsem měl velice blízký vztah k zemědělství - otec jezdil s traktorem v JZD a tak nás s bratrem často brával do práce a na poli nechával řídit traktor. Doma jsme si samozřejmě jako malí kluci hráli „na traktory“ – postavili jsme si statek z krabic a já ze stavebnice Merkur vyráběl různé stroje. Vždy jsem toužil po nejpřesnějším ztvárnění všech detailů a snil o tom, že někdo vydá dokonalou stavebnici Crystalu.  K dostání byla velmi pěkná hračka Zetor Crystal 8011 od firmy KDN, kterých jsem měl v dětství mnoho a všechny prošly různými upgrady a přestavbami. Jediný dochovaný exemplář mám dodnes schovaný ve skříni…

stodvacitka.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Další velmi 1.jpgoblíbenou hračkou byl model Zetor Crystal 12045 od firmy IGRA v měřítku 1:43. Právě tato stavebnice byla strůjcem mé zásadní změny oboru v modelaření. V roce 2008 se mi ji totiž povedlo sehnat a já dostal nápad si ho zkusit po letech opět poupravit, tentokrát obohacen většími dovednosti, trpělivostí a zejména dokonalejším modelářským nářadím. Neobvyklá předloha sklidila na fóru i v soutěžích poměrně značný obdiv a malá odbočka od letadel skončila tak, že se od té doby věnuji prakticky pouze zemědělské technice. Nejprve jsem stavěl různé verze Crystalů upravené ze stavebnice IGRA a k nim ve stejném měřítku vždy nějaké nářadí či vůz. Například sběrací vůz NTVS, který mám zapřažený za Crystalem 8011 byl mou úplně první stavbou od nuly – tzv. scratchbuild - to znamená, že si všechny díly modelář musí vyrobit sám. Měřítko 1:43 mělo pro mne však své limity ve ztvárnění detailů a navíc stavebnice IGRA nebyla úplně dokonalá a proto jako další významný milník považuji počin, kdy jsem se odhodlal si od nuly postavit i model traktoru. Jednalo se o legendární Zetor 25, tentokrát již ve větším měřítku 1:35 (jedná se o měřítko nejčastěji používané pro modely bojové techniky a je k němu k dostání mnoho modelářských doplňků).

 V této době jsem již ovládal techniku odlévání dílů a tak jsem si pro jistotu všechny díly zaformoval pro pozdější stavbu jiných verzí. Stavbu jsem tentokrát nikde neprezentoval, místo toho se rozhodl ji zkusit nabídnout do časopisu Modelář. Poté, co článek v jednom z čísel vyšel, se mi naskytla nabídka od firmy SKP Model - vydat odlévanou stavebnice modelu. SKP později vydali i mého Zetora 3511 a obě stavebnice jsou stále k dostání (viz. menu - dostupné stavebnice)